gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Anne Kanında Fetal DNA - cffDNA

Günümüzde bebekte bir kromozom bozukluğu olup olmadığının kesin belirlenmesinde en sık uygulanan yöntem amniyosentezdir. Amniyosentez incelemesinin düşüğe neden olma olasılığının bulunması, bu test önerildiğinde anne adaylarının haklı olarak endişeye kapılmalarına neden olur. Yeni geliştirilmiş bir test ise anne adayından alınan kanda bebeğe ait kromozomların incelenmesine olanak vermektedir ve bu bağlamda non invaziv (girişimsel olmayan) prenatal bir test olarak kabul edilebilir.

.

Anne adayının kanında tüm gebelik boyunca bebeğe ait bazı hücreler dolaşır. İncelemede anne kanında serbest olarak dolaşan fetusa ait yani fetal DNA ileri bir teknolojik yöntemle bulunarak incelemeye alınmaktadır (cffDNA= cell free fetal DNA = serbest fetal DNA). Bu sayede amniyosentez, koryon villus biyopsisi (CVS) veya kordosentez gibi bir girişim gerektirmeden bebeğin kromozom yapısı incelenebilmektedir.

Test pahalı olması ve yeni olması nedeniyle şimdilik bir tanı testi olmaktan ziyade hassasiyeti %99'larda olan bir amniyosentez alternatifi olarak anne adaylarının kullanımına sunulmuştur. Muhtemelen bir kaç yıl içinde bu test her anne adayına rutin olarak yapılan bir test haline gelecek ve amniyosentez ve diğer invaziv fetal kromozom tarama testleri çok daha az yapılır hale gelecektir.

Teste ait raporlar ingilizce ve türkçe olarak hazırlanabilmekte olup raporda:

1)anne kanında bulunan serbest fetal DNA'nın oranı (bu oranın testin sağlıklı sonuçlanması açısından %4'ün üzerinde olması gerekmektedir.

2)21., 18. ve 13. kromozomda bir anormallik olup olmadığı (21. kromozom anomalisi genellikle Trizomi 21 (Down sendromu) şeklinde olmaktadır).

Kullanılan Quantyfex adlı teknoloji ile serbest fetal DNA oranı yeterliliği hastaya 3 gün içinde bildirilmekte ve yeterli oran olması durumunda çalışmaya başlanarak iki hafta içinde sonuç verilebilmektedir. Fetal DNA az olması nedeniyle sonuç verememe durumu da teknoloji ilerledikçe azalacaktır.

Ülkemizde test Prenatest, Harmony, Nifty gibi farklı adlarla anne adaylarının kullanımına sunulmuştur ve alınan kanlar yurtdışındaki merkezlerde incelenmektedir.

Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Prenatal Tanı - Anasayfa

Ultrasonografi hakkında genel bilgiler

Ultrasonografi fetus üzerine zararlı mı?

Gebelikte yapılan ultrasonografinin önemi

Rutin ultrasonografi

Rutin ultrasonografide nelere bakılır?

Çeşitli gebelik haftalarında ultrason görüntüleri

Erken gebelik dönemi ultrasonografisi

Ayrıntılı ultrasonografi

Doppler ultrasonografi

Üç (dört) boyutlu ultrasonografi

 

Ultrasonografide nispeten sık rastlanan patolojiler ve anlamları

11-14 testi (İkili Test)

Üçlü test

Dörtlü test

Amniyosentez

Koryon villus biyopsisi ve kordosentez

Anne kanında fetal DNA

Fetal tedavi

Bebekler neden anomalili doğar?

Down sendromu hakkında bilgiler

Trizomi 13 ve 18 hakkında bilgiler

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş