gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğinizin gelişimini hafta hafta izlerken ultrasonografide gebeliğinizi takip eden doktor tarafından size belirtilen kilo (ve bazı durumlarda boy) tahmininin sizin için ne kadar önem taşıdığını biliyoruz. Bu konuda yersiz bir endişeye kapılmanızı önlemek açısından sizin için hazırlanan aşağıdaki açıklamayı mutlaka okumalısınız...

Hafta hafta gebelik bölümünde sitede her hafta verilen bebek ağırlıkları yanlızca ortalama ağırlıklardır. Gelişim döneminde olan normal fetusların en az ve en fazla olması gereken ağırlıkları oldukça geniş bir yelpaze içinde yer alırlar. Bu nedenle gebeliğinizi takip eden doktorun ultrasonda yaptığı "kilo tahmini" bu haftalarda belirtilenlerden oldukça farklı olabilir. Benzer bir şekilde doktorlar arası ölçümler de farklılık arz edebilir.

Yine iki haftadan daha önce yinelenmiş bir ultrasonografi de size bebeğinizin kilo almadığı ve boyunun da uzamamış olduğu izlenimi verebilir. Bu, bebeğin gelişmemiş olmasından değil, iki ultrason ölçüm zamanının birbirine yakın olmasından kaynaklanmaktadır.

Bebeğin rahim içinde haftalara göre kilosu

Benzer şekilde bebeğinizin boyu da bu haftalarda verilen boylara tam uymayabilir. Bu sayfalarda verilen boyların "tepeden tırnağa" olduğunu, ancak ultrasonda özellikle 14. Haftaya kadar belirlenen "boyun" baş ile popo arasında yeralan mesafe olduğunu, böylece bacak boyunu içermediğini unutmayın. 14. Haftadan itibaren ultrasonda boy ölçümü yapmak çoğu durumda gereksizdir ve rutin boy ölçümü yapılmaz.

Doktorunuz size bebeğinizin kilosu (ve eğer söylemişse boyu) normal diyorsa bunu kabul edin ve asla başka bir anne adayıyla karşılaştırma yapmayın...

Son Söz: Ultrasonografide yapılan kilo ölçümünün bebeğin gerçek kilosundan %12.5 daha az veya daha fazla olabileceğini unutmayın. Ultrasonografi cihazı kiloyu hesaplarken doktorunuzun yaptığı ölçümleri sadece basit bir formüle tabi tutmaktadır.


Site İçi Arama Motoru

İlgili Konular

Gebelik haftası hesaplayıcı

Yumurtlama (ovulasyon) günü hesaplayıcı

Hamilelik döneminde kilo alımı hesaplayıcı

Bebeğin rahim içinde haftalara göre kilosu

Bebeğin rahim içi gelişim aşamaları

Dr. Kağan Kocatepe

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş