gebelik.org

Kadın Sağlığı Arama Motoru

Doğru arama yapın, aradığınızı bulun...gebelik.org Dr.Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmıştır.
       
       
Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın>>

UNTERSUCHUNGSTERMİNE

MAKE AN APPOİNTMENT

hamilelik dönemi
dünyanın hamilelik ile ilgili
ilk görüntülü bilgilendirme sitesi

yayında...
www.hamilelik.tv

   

FETUS AĞIRLIĞI HESAPLAYICISI

Hesaplayıcıyı kullanmadan önce genel bilginizi artırmak için aşağıdaki yazıyı dikkatlice okumanız önerilir:
Ultrasonografide bebeğe ait rutin olarak ölçümü yapılan çeşitli parametrelerin bir formüle tabi tutulmasıyla bebeğin o andaki tahmini ağırlığını hesaplamak mümkündür. Bu hesaplama için kullanılan çok sayıda formül vardır. Bu formüllerden bazıları bebeğin üç veya daha fazla sayıda ölçümünü baz almakta, bazıları ise aşağıdaki hesaplayıcıda olduğu gibi yalnızca iki parametreyi kullanmaktadır.

Tüm formüllerin ortak yönleri aşağıdaki şekilde özetlenebilir:
**Klinik olarak, yani bebeğin sağlık durumunu değerlendirmek için, bebeğin tahmini kilosu asla birincil değer taşımaz. Zira aynı haftalarda olan sağlıklı bebeklerin tahmini ağırlıklarının alt ve üst sınırları arasındaki fark oldukça fazla olabilir.
Bir örnekle açıklamak gerekirse:
30. gebelik haftasındaki bebeklerin ortalama kilosu 1400 gram iken, bu haftadaki bir bebeğin 1000 gram olması da, 2080 gram olması da normaldir!
>>Gebelik haftaları ve fetus ağırlıkları bahsine bakınız
**Doktor bebeğin sağlık durumunu değerlendirirken
bebeğin ölçümlerinin haftasına uygun olup olmadığını, amniyos sıvısının durumunu, anne-baba adayının bedensel özelliklerini, bebeğin cinsiyetini ve daha birçok sayıda değişkeni gözönünde bulundurarak bebeğin haftasına göre normal, "ufak" ya da "iri" olduğu yorumunu yapar. Yukarıda belirtildiği gibi tahmini fetal ağırlık bu yorumu yaparken birincil olarak baz alınmaz.

-Hangi formül kullanılırsa kullanılsın çıkan sonucun ±%12.5 hata payı göze alınmalıdır. Yani tahmini ağırlığı 2000 gram olarak belirlenen bir bebek gerçekte 1500 gram olabileceği gibi, aslında 2500 gram da olabilir. Bu durum insan bedeninin yoğunluğunun (özgül ağırlığının) bireylerarası önemli farklar gösterebilmesinden kaynaklanır.

Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı

Son ultrasonografi ölçümü raporunuzda yer alan BPD (baş yatay çapı) ve AC (karın çevresi) ölçümlerini (milimetre cinsinden) sırayla giriniz:
BPD ve AC nedir?
BPD: AC:

Bebeğinizin bu ölçümlere göre tahmini ağırlığı gramdır. (±%12.5 -%15 hata payı!!)© 2002 [ 9 AY 10 GÜN-Kitap: ISBN 975-6797-20-7 ]
© 2003 [28 Gün / Kadın Olmak- Kitap: ISBN 975-6797-46-0 ]
© 1999-2050 - Her hakkı Dr. Kağan Kocatepe'ye aittir.
Op. Dr. Kağan Kocatepe
>>Nispetiye Caddesi No:34
Levent / İstanbul>>